"Jak dobrać odpowiednie okulary, aby wyglądać modnie? A jakie oprawki są teraz w ogóle modne?" zapytała ostatnio moja czytelniczka. Obiecałam, że napiszę recenzję modnych okularów i oprawek. A potem usiadłam i pomyślałam trochę... Nie, nie powinnam zaczynać od mody.

Jaki jest pożytek z drogich, wymyślnych oprawek, jeśli nie pasują do Ciebie? Przede wszystkim musisz dowiedzieć się, która ramka Ci odpowiada, a następnie wybrać tę modną. Zanim jednak zaczniemy wybierać, poznajmy kilka terminów. Przygotujcie się, zaraz usłyszymy kilka nowych słów.

Rodzaje modnych okularów, które na pewno widziałeś, ale nie wiesz jak się nazywają

1. Wayfarer.

Popularne w latach 50-tych, okulary te na długo wyszły z mody, po czym powróciły. Od lat 2000 do dziś, Wayfarery są prawie najbardziej popularnym i uniwersalnym typem okularów. Zarówno dla słońca, jak i dla wzroku. Zarówno dla kobiet jak i mężczyzn.

Istnieje wiele kształtów i odmian Wayfarerów, ale zawsze mają one plastikowe i stosunkowo grube oprawki, a kształt okularów jest zbliżony do kwadratu.

 2Browline

W dosłownym tłumaczeniu "browline" to linia brwi. Rzeczywiście, okulary typu browline obramowują oczy jak brwi. Mają uwypukloną górną część, a dolna jest cienka, prawie niewidoczna. Browlines to także stylowy ukłon w stronę lat 50-tych, w tamtym okresie były one bardzo popularne, choć bardziej wśród mężczyzn. W dzisiejszych czasach wszyscy noszą brojlery. Na przykład Katy Perry

3. Kocie oczy,

Będziecie się śmiać, ale te okulary z zaakcentowanymi, spiczastymi górnymi rogami również pochodzą z lat 50. I nie jest to kształt, który nadamy mężczyznom, to całkowicie kobieca rzecz. Ulubione okulary przeciwsłoneczne hollywoodzkich piękności z lat 50-tych: Marilyn Monroe, Ava Gardner. A "cipka" Jennifer Lopez wygląda świetnie

4. Aviators.

Jak sama nazwa wskazuje, aviatorki zostały wymyślone dla pilotów. A było to w 1936 roku. Piloci nie byli niedowidzący, a lotniki służyły jedynie do ochrony oczu przed słońcem. To właśnie lotnicy są uważani za pierwsze okulary przeciwsłoneczne w historii, które weszły do masowej produkcji.

Obecnie jednak oprawki lotnicze są z powodzeniem stosowane również do okularów z dioptriami. Ich charakterystyczne cechy to cienka metalowa oprawka i owalny, jakby spłaszczony kształt 

 Oprócz powyższych, okulary przeciwsłoneczne występują również w kształtach okrągłych, prostokątnych i owalnych, jak wyglądają - nazwy są oczywiste. I wszystkie te kształty są mniej lub bardziej aktualne w dzisiejszych czasach. Co więcej, są twarze, które dobrze wyglądają z oprawkami o różnych kształtach - prostokątnymi, pucołowatymi, cienkimi i grubymi.

Klasyczne zasady doboru okularów do typu twarzy

okulary muszą być odpowiednie do twarzy i jej rysów, a kształt musi dodawać coś do tego, czego twarzy brakuje. Okrągłym twarzom o miękkich rysach brakuje geometrii i sztywności. Kwadratowe i trójkątne twarze o ostrych rysach i ostrych kątach - wprost przeciwnie, pozbawione miękkości i krągłości. To niedociągnięcie można zrekompensować poprzez właściwy dobór kadru.

Jak dobrać okulary do okrągłej twarzy

Masz okrągłą twarz, jeśli czoło i dolna szczęka są mniej więcej równej szerokości, linia kości policzkowych jest wyraźnie szersza, a kształt twarzy jest okrągły, z płynnymi przejściami, bez ostrych kątów i gwałtownych rysów

.

Tradycyjne podejście zaleca oprawki o wyrazistych kątach, prostokątne lub kwadratowe, Wayfarery lub "kocie oczy" dla okrągłej twarzy. Dodają one brakującą geometrię do miękkich linii twarzy.

Nieoczekiwana rada:

Dla odmiany wypróbuj okrągłe okulary. O dziwo, okrągłe okulary na okrągłej twarzy mogą być uderzającym, stylowym oświadczeniem!

Jak dobrać okulary do twarzy kwadratowej

Twarz

kwadratowa

ma

czoło, kości policzkowe i dolną szczękę mniej więcej równej szerokości oraz kształt twarzy z wyraźnymi kątami i ostrymi przejściami

.

Klasycznym rozwiązaniem dla kwadratowej twarzy jest zmiękczenie krawędzi, zaokrąglenie rogów. Zalecane są oprawki o owalnym lub okrągłym kształcie, broliny z zaokrągloną dolną częścią lub aviatory z delikatnymi owalami.

 

Odważna decyzja:

wypróbuj ostrzejsze okulary, takie jak "kocie oczy". Mogą one podkreślić kości policzkowe i oczy w nieoczekiwany sposób.

Jak dobrać okulary do twarzy trójkątnej

 Twarz trójkątna ma najszerszy punkt dolnej szczęki, a podbródek jest wyrazisty. Kości policzkowe są nieco węższe niż dolna szczęka, a czoło jest jeszcze węższe.

Zrównoważ dysproporcje twarzy okularami z zaakcentowaną i szeroką górną częścią. Okulary powinny optycznie poszerzyć czoło i zrównoważyć je szeroką szczęką.

Ekstrawaganckie rozwiązanie:

wypróbuj okrągłe okulary. Ich miękki kształt może złagodzić ostre kąty twarzy i zharmonizować ją.

Okulary dla twarzy w kształcie

serca

Twarze w kształcie serca, przeciwnie, mają czoło jako najszerszy punkt, a twarz zwęża się w kierunku podbródka. Podbródek jest często ostry i wyrazisty.

Potrzebujesz okularów z zaokrągloną dolną częścią i dość głębokich, które sięgają poniżej kości policzkowych. Okrągłe Wayfarery, aviatorki lub szerokie "kocie oczy" to dobre opcje.

Jeśli masz łagodne rysy twarzy, możesz również wypróbować cienkie metalowe oprawki o owalnym lub zaokrąglonym kształcie.

Oprawki dla twarzy o

walnej Twarz

owalna

ma

nieco szersze kości policzkowe niż czoło i podbródek, wszystkie linie i przejścia są płynne, zmiękczone, a kształt twarzy tworzy harmonijny owal

.

Jak dobrać oprawę do twarzy owalnej? Co wybrać, prawie każdy kształt się nada! Tak jest w przypadku, gdy wszystko pasuje do młodej twarzy. Eksperymentuj, zmieniaj kształty i kolory, jest wiele wariantów!

A teraz, gdy mamy już uporządkowaną formę, przejdźmy do kolejnego etapu.

Jak dobrać odpowiedni kolor

Przy

wyborze koloru oprawek należy wziąć pod uwagę trzy czynniki: odcień skóry, kolor włosów i kolor oczu. W przypadku skóry jest to całkiem proste. Skóra o chłodnym różowawym odcieniu pasuje do chłodnych kolorów oprawek: niebieskich, szarych, zielonych, srebrnych. Skóra z ciepłym żółtym podtonem będzie lepiej "pasować" do ciepłych odcieni oprawek: żółwi, brązów, czerwieni, pomarańczy, żółci i złota. Każdy odcień będzie pasował do neutralnej karnacji.

Wybierając okulary w zależności od koloru oczu

, można pójść dwiema drogami. Tradycyjnym sposobem na niedopowiedzianą elegancję jest wybór oprawek dopasowanych do koloru oczu lub neutralnych, niemal niewidocznych. Ekstrawaganckim wyborem, dzięki któremu nie pozostaniesz niezauważona, jest wybór oprawek, które uzupełniają kolor Twoich oczu. Przeczytaj tutaj, co oznaczają kolory dopełniające. Żywy kontrast podkreśli kolor oczu, kształt okularów i Twoją chęć do stylowych eksperymentów! Do ciemnobrązowych oczu pasują prawie wszystkie kolory okularów. Z łatwością znoszą ciemne, a nawet czarne ramy - obraz wygląda surowo i elegancko. A jeśli chcesz zrobić sobie przerwę od klasyki i dodać zabawy do swojego wyglądu, to możesz bezpiecznie wybrać jasne kolory, takie jak szmaragd, głęboki niebieski lub czerwony.

Zielone i zielono-brązowe oczy dobrze komponują się z oprawkami w kolorze brązu, bursztynu i innych naturalnych barwach. Odcienie zieleni w oprawie podkreślą zielone oczy. Jednak w połączeniu z dopełniającymi - czerwonymi lub fioletowymi okularami mogą naprawdę błyszczeć!

To samo z niebieskimi oczami. Aby mieniły się szafirami, zaakcentuj ich niebieski pigment dopełniającymi pomarańczowymi okularami. Do niebieskich oczu świetnie pasują również oprawki w kolorze brązowym, żółwim i lamparcim. Szare oczy nie należą do najbardziej nasyconych, ale podkreślone jasną oprawą nabiorą głębi i wyrazistości. Nadaje się prawie każdy jasny kolor - kieruj się odcieniem skóry i kolorem włosów.

Jak dobrać odpowiednie okulary do koloru włosów W przypadku

włosów, podobnie jak w przypadku oczu, możesz wybrać jedną strategię: klasyczną lub ekstrawagancką. Oba są ważne. Możesz wybrać kolor oprawek zbliżony do koloru włosów, wtedy okulary prawie znikną i nie będą przyciągać uwagi. Możesz też wybrać ostry kontrast, od którego nie będzie można oderwać wzroku.

Czarne i rude włosy nie mają nic wspólnego z kontrastami, one same tworzą kontrasty. Dla nich wystarczą ciemne ramy i jasne kolory. Czy to, że czerwone i pomarańczowe ramki dla rudowłosych piękności powinny się powstrzymać, ich ogień jest wystarczający!

Jasne, pastelowe i neutralne odcienie ramek z pewnością będą pasować do włosów blond i siwych. Ale dlaczego nie pozwolić sobie na jaskrawy błysk koloru? Dotyczy to zwłaszcza włosów siwych. Z wiekiem naturalne kolory i naturalne kontury twarzy stają się przytłumione, a twarz wydaje się nieco bledsza. Pomóż swojej twarzy i dodaj jej koloru za pomocą odważniejszego, bardziej żywego koloru - może to być teal, bogaty niebieski lub żywy niebieski!

Brązowowłosi mężczyźni o rudawych podtonach i ciepłych brązowych odcieniach włosów świetnie wyglądają z oprawkami w kolorze żółwiej skorupy i wszystkimi ciepłymi, naturalnymi odcieniami brązu. Chłodne pastelowe kolory będą pasować do chłodnych brązowych włosów o popielatym odcieniu. Ale ciemne, a nawet czarne oprawki też będą wyglądać świetnie!

I jeszcze jedna rada dotycząca wyboru właściwych

okularów

-

tak jak w przypadku butów. Możesz wybrać model, styl, kolor. Ale są pewne rzeczy, które natura wybrała dla Ciebie, które mają różne rozmiary. Nie przymierzysz butów w rozmiarze 40 w sklepie obuwniczym, jeśli masz rozmiar 37. Tak samo jest u optyka. Bez względu na to, jak bardzo podobają Ci się oprawki, jeśli nie są w odpowiednim rozmiarze, nie ma sensu ich przymierzać. Skąd wiesz? Po prostu, to wszystko jest tam!

 

Na wewnętrznej stronie świątyni znajduje się kilka niezrozumiałych liczb, a ostatnia z nich, po prawej stronie, to długość świątyni w milimetrach. Na lewo od niej znajduje się szerokość mostka nosa, a poza nią dopuszczalna grubość soczewki. Jeśli masz jedną ulubioną, wygodną parę okularów, po prostu przestudiuj te liczby na jej zausznikach i zapamiętaj je jako swój własny rozmiar buta. Zaoszczędzisz dużo czasu i nerwów, jeśli w przyszłości będziesz przymierzać tylko oprawki w swoim rozmiarze.

Właściwe okulary - właściwa postawa!

Wiele kobiet wstydzi się nosić okulary, uważa, że okulary psują twarz, zdradzają wiek, a z kobiety w średnim wieku robią babcię. Cierpią, mrużą oczy, nie trafiają w przyciski w telefonie, ale nie poddają się! I zupełnie na próżno!

Po pierwsze, nie ma oznak wieku okulary nie są. Wszyscy wiemy, że niektórzy ludzie, niestety, muszą nosić okulary od dzieciństwa. Po drugie, dobrze dobrane okulary mogą nie tylko wszystko zepsuć, ale wręcz przeciwnie - naprawić! Podnieś swój wygląd na nowy poziom. Wyrównuje dysproporcje twarzy, podkreśla piękne rysy, a ukrywa ewentualne mankamenty. Podkreślenie naturalnych kolorów twarzy i dodanie do niej jasnego akcentu. Wreszcie, aby pokazać, że jesteś świadomy trendów mody, masz smak i poczucie stylu.

Możesz być ubrana zupełnie swobodnie, ale jeśli masz na sobie ładne, stylowe i (co najważniejsze!) odpowiednie okulary, ludzie od razu rozumieją: ta kobieta wie, co robi. Tak łatwo jest dodać sobie okularów w oczach innych! Wystarczy tylko odpowiednia para okularów ????.

I ostatnia rada dla tych, którzy dbają o swoje okulary

Okulary kosztują pieniądze, dobre okulary kosztują dobre pieniądze. I jak wszystkie rzeczy, które są intensywnie i często używane, okulary mogą się stłuc. 

Warto przeczytać