Czerń jest powszechnie uważana za kolor idealny, przynoszący obopólne korzyści. Jeśli potrzebujemy stworzyć wyrafinowany, podkreślony elegancją look, automatycznie zaczynamy "komponować" go w czerni. Ale nie zawsze tak było. Sto lat temu francuskie damy z wyższych sfer nosiły czarne suknie tylko w dni żałoby. Czarne ubrania były uniformem pokojówek i sprzedawczyń, dopóki Coco Chanel nie wymyśliła legendarnej małej czarnej i nie przyzwyczaiła całego świata do myśli, że czerń jest standardem stylu i dobrego smaku.

Ale prawda jest taka, że czerń nie każdemu pasuje! Ubrana od stóp do głów na czarno, możesz stworzyć wizerunek - owszem, surowy, owszem, elegancki, ale zupełnie nieatrakcyjny.

Kto dobrze wygląda w czerni?

Kobietom południowym, o śródziemnomorskim typie urody, śniadą, ciemnooką, czarnowłosą, czerń bardzo pasuje. "Śnieżnobiali, którzy mają bardzo jasną skórę, ale ciemne lub jaskrawoczerwone włosy, zazwyczaj wybierają również czerń. Ich wygląd sam w sobie jest bardzo kontrastowy, a czerń wspiera i podkreśla ten kontrast.

Kto nie wygląda dobrze w czerni?

Dla kobiet o mało kontrastowym wyglądzie, blond włosach i jasnych oczach, żółtawej lub szarawej cerze, czarny jest niebezpieczny. To może zabić twarz, sprawić, że będzie wyglądała na ponurą i zmęczoną. I może dodać twojej twarzy lat.

 

Ja też nie jestem zwolenniczką czerni, Ale ten modny czarny blezer w stylu retro militarnym naprawdę przypadł mi do gustu. I włączyłam je do swojej garderoby, stosując się do kilku podstawowych zasad.

Jeśli czarny nie jest Twoim ulubionym kolorem,

1. Nie decyduj się na całkowitą czerń, to pewny sposób na to, by wyglądać jak jeleniołak. Dodaj kolor, który Ci odpowiada i odświeża i umieść go przy samej twarzy - może to być kołnierzyk bluzki, kolorowy szalik lub duży element biżuterii.

2. Rozcieńcz czerń, złagodź kontrast

Najprostszym połączeniem, jakie przychodzi na myśl, jest czerń i biel. Jest też jednym z najbardziej niebezpiecznych. O ile nie jesteś osobą o krzykliwym wyglądzie, ostry kontrast czerni i bieli będzie wysuwał się na pierwszy plan i "zjadał" Cię.

Postaw na łagodniejsze odcienie. Zamiast śnieżnobiałej bluzki weź kremową, śmietankową, mleczną, w kolorach ecru. I oszczędźcie sobie bogowie mody pomysłu "ożywiania" czerni czerwienią. Zostaw ten krwawy kontrast tancerzom flamenco

3. Nie wszystkie czarne rzeczy są tak samo czarne

Może się to wydawać dziwne, ale czerń ma też swoje odcienie. Kurtka na zdjęciu nie jest tak naprawdę czarna, ma bardzo delikatny, ledwo zauważalny żółtawy odcień. Niby drobiazg, ale jednak jest to jeden z powodów, dla których ta czarna kurtka mnie nie "zjada". Głęboki, niebiesko-czarny kolor byłby dla mnie o wiele trudniejszy do zniesienia.

Rozjaśnione, lekko rozjaśnione czernie, tzw. color off black (nie do końca czarny) to mogą być tylko Twoje opcje. Można to jednak ustalić tylko doświadczalnie i tylko w naturalnym, słonecznym świetle. W świetle sklepu misja ta jest niemożliwa.

4. Czarny wymaga makijażu

Poważnie. Nawet jeśli zazwyczaj nie nosisz zbyt wiele makijażu. Podkreśl przynajmniej swoje usta szminką o perłowym odcieniu i zafunduj sobie zdrową, świeżą cerę. W przeciwnym razie czerń zrobi swoją czarną robotę i zamiast eleganckiego, wyrafinowanego wyglądu, uzyskasz efekt powszechnej żałoby.

5. Dodaj frywolne szczegóły

ustawia bardzo wysoką nutę "kwaśności". Jeśli jesteś urzędnikiem ministerialnym na ważnym wydarzeniu lub surowym egzaminatorem w komisji rekrutacyjnej, to jest to dokładnie to, czego potrzebujesz. Ale we wszystkich innych przypadkach, tak, że obraz nie okazał się zbyt poważne i oficjalne, dodać coś nieformalnego do solidnych czarnych ubrań. To może być nawet trochę niepoważne. Bluzka z kwiatowym nadrukiem lub koronkowym topem, buty z odkrytymi palcami, torebka z zabawnym obrazkiem lub napisem. Coś, co wyraźnie sugeruje, że jesteś żywą, młodą kobietą, a nie dyrektorem szkoły w radzie pedagogicznej. Nawet jeśli w rzeczywistości jesteś dyrektorem szkoły.

Warto przeczytać