Kultowy film Pretty Woman ma już 30 lat, ale aż trudno w to uwierzyć! W tym filmie kostiumy bohaterki są jakby osobną fabułą. I można z niej wyciągnąć pewne wnioski, które są aktualne do dziś i wykorzystywane przez stylistów do maksimum. I ten film jest również pełen tajemnic z historii sztuki!

Dwa najsłynniejsze stroje Julii Roberts pokazują

kontrast i oszałamiającą metamorfozę, jaką przeszła. Pierwszy wizerunek, w którym pojawia się na ekranie - prostytutki - stał się podręcznikowy. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych obrazów w kinie światowym.

Kiedy projektantka kostiumów Marilyn Wiens tworzyła ten obraz, celowo uczyniła go bardzo rozbudowanym i przeładowanym detalami i fakturami. Postać w nim występująca musiała wyglądać tak wulgarnie, jak to tylko możliwe. Dlatego nosi wszystko, co jasne i wyraziste, wszystko z pretensją. Buty są nie tylko wysokie i czarne - są również lakierowane. Sukienka jest nie tylko superkrótka i wycięta po bokach - jeszcze i obcisła jak pończocha (fason sukienki artystka skopiowała z kostiumu kąpielowego, który nosiła w dzieciństwie). Na wierzchu jest tania sztuczna peruka i czapka na głowie. I dużo biżuterii na jej szyi. Dużo tego, wszystko nadmierne, wszystko błyszczące. Ale to wszystko ma sens.

Nie widać kobiety, która kryje się za wszystkimi akcentami, detalami i biżuterią. To tak jakby Vivian ukrywała się za tymi maskaradowymi szmatami, to jej zbroja. Wydaje się być półnaga, ale nagie jest tylko jej ciało, a ona sama zdaje się być w masce. Jakby za parawanem krzykliwych, wulgarnych strojów.

Zupełnym przeciwieństwem jest słynna sukienka w kropki, w której Viviane pojawia się w scenie wyścigów konnych. Scenariusz filmu nienachalnie nawiązuje tu do musicalu My Fair Lady, w którym scena wyścigów konnych była również bardzo ważna.

To niezwykle prosta sukienka, a cała stylizacja jest bardzo prosta i zwięzła -

w tym tkwi

jej siła. Szlachetny kolor i stonowany klasyczny nadruk. Czysty, perfekcyjnie skalkulowany krój i luźny fason sprawiają, że między ciałem a sukienką jest wszędzie powietrze. Szeroki pasek w kolorze sukienki, bez kontrastu. Prosta fryzura. Perły w uszach i koniec z biżuterią. Minimum szczegółów, nic zbędnego.

Ten wygląd może nawet wydawać się nieco nudne i staromodny do nowoczesnego wyglądu. Ale na pewno NIE wulgarna i NIE tania. Ponieważ im prostsze jest to rozwiązanie, tym mniejsza szansa, że je zepsujesz. Im mniej akcentów i zdobień, tym mniej miejsca na błędy. Im ciszej mówi strój, tym bardziej chcesz usłyszeć samą kobietę. Ta kobieta nie ma powodu, by chować się za krzykliwymi uwagami.

Dlatego nawet jeśli Vivian w wizerunku prostytutki ubierze się w bardziej zamkniętą i skromną sukienkę, ale pozostawi na sobie wszystkie inne "gadżety" swego stroju - nie stanie się damą. I nawet jeśli sukienka w kropki jest nieco krótsza i dodajesz wycięcie na plecach - obraz będzie bardziej efektywny, ale szlachetność nie zostanie utracona.

Inny przykład eleganckiego szyku - biała sukienka piękności. To właśnie

w niej bohaterka wraca z rękami pełnymi zakupów do sklepu, z którego została wyrzucona. Biała sukienka ma świadczyć o tym, że jest szanowaną damą, a nie o tym, co myślą o niej w sklepie.

Dlaczego ta sukienka od razu zmieniła bohaterkę w damę? Czy każda biała sukienka automatycznie dodałaby każdej kobiecie stu punktów elegancji? O, nie! Nie każda sukienka i nie każda kobieta! Musisz być bardzo ostrożna z białymi sukienkami. Wśród nich jest kilku prawdziwych sabotażystów.

Ale ta sukienka nie jest jedną z nich. Nie zanieczyszcza, nie zdradza szczegółów sylwetki i nie upraszcza wizerunku, a wręcz odwrotnie - dodaje szyku. Ponieważ

1. Szlachetna i gruba, łatwo dopasowuje się do sylwetki

2. Sylwetkę podkreślają puchate rękawy, świetny krój i podszyte ramiona

3. Kontrastujące guziki tworzą z przodu pionową linię, która "tnie" sylwetkę i sprawia, że wygląda ona zjawiskowo.

4. Sukienka jest idealnie dopasowana. Nie jest ciasny, ale nie sprawia, że jest szerszy

5. Pod sukienką znajduje się odpowiednia bielizna w kolorze cielistym. Skąd wiesz, że nie możesz tego zobaczyć? I to jest właśnie to, co mówi, że bielizna jest odpowiednia

Wszystkie te same elementy - dobra tkanina, kształt, krój, dopasowanie - i każda kolorowa sukienka będzie wyglądać elegancko. Ale to właśnie biały kolor jest wykończeniem, które dopełnia wizerunek kobiety szacunku i bogactwa. Tak właśnie Vivian chce wyglądać w tej scenie.

Kobiety w tych sukienkach nie jeżdżą autobusem, nie pracują za kasą

,

nie pracują

w ogóle.

To sukienka kobiety, która się nie spieszy, nie przejmuje się niczym, nie chodzi w miejsca, gdzie może pobrudzić swoją białą sukienkę. A nawet jeśli ją zabrudzi, nie będzie tragedii, bo ma ich pełną szafę. I tak w najbliższym czasie nie założy tej sukienki ponownie.

To właśnie przekazuje kolor biały. Dlatego trzeba było ubrać bohaterkę w białą sukienkę, żeby aroganckim ekspedientkom szczęki opadły do podłogi.

Możesz użyć tej samej techniki, jeśli chcesz zrobić wrażenie zamożnej i beztroskiej damy. Biała lub bardzo jasna sukienka, która idealnie leży, doskonale spełni swoje zadanie.

A jaki sekret kryje się za słynną czerwoną sukienką piękności?

Na zdjęciu po lewej stronie portret Madame X autorstwa brytyjskiego artysty Johna Sargenta. Choć obraz nosi tak tajemniczą nazwę, nazwisko modelki nie jest tajemnicą. Jest to portret Virginie Gautreaux, żony francuskiego bankiera, w swoim czasie znanej damy w Paryżu. W naszych czasach byłaby gwiazdą Instagrama. Ale już wtedy, w 1884 roku, jej twarz była bardzo rozpoznawalna w Paryżu, także z profilu.

Modelka była łatwo rozpoznawalna, a zdjęcie wywołało oburzenie krytyków i opinii publicznej. Postawa i ubiór kobiety zostały odebrane jako jawna prowokacja seksualna. W pierwszej wersji zdjęcia jedno z cienkich ramiączek nie było na ramieniu, lecz opadało swobodnie na rękę. Uznano to za skandaliczne i nieprzyzwoite. Krytycy pisali: "Wygląda tak, jakby sukienka miała z niej spaść, a ona była naga.

Na marginesie zaznaczmy: kobieta nie jest namalowana nago, naga MOŻE się wydawać w rozbuchanej wyobraźni krytyka - ale już to założenie czyni obraz obscenicznym. Ach, XIX wiek, ach, ta hipokryzja!

Około 30 lat wcześniej krytycy równie wojowniczo przyjęli operę Verdiego La Traviata. Historia paryskiej kurtyzany została uznana przez krytyków za niemoralną i niedopuszczalną. W "przyzwoitym społeczeństwie" nie było zwyczaju wspominać o kobiecie, która prowadziła takie życie.

W 1980 roku, kiedy filmowane "Pretty Woman",

może już być i opera o tej kobiecie na scenie, a film o niej strzelać. I w tej scenie w czerwonej sukience Vivian idzie do opery słuchając "La Traviaty". To bardzo odważna wskazówka od scenarzysty.

A suknia Madame Gortaud ze skandalizującego portretu Johna Sargenta zainspirowała projektantkę kostiumów Marilyn Vance podczas tworzenia tego niezapomnianego obrazu do filmu. Reżyser Gerry Marshall chciał zobaczyć w tej scenie czarną suknię i puchatą, balową suknię. Musiałam się wysilić, żeby go przekonać, że niezapomniana suknia powinna być czerwona, a do opery nie chodzi się w puszystych sukniach balowych.

Na szczęście udało mu się! A także udało się odtworzyć zmysłowy kształt dekoltu i celowo obniżyć "paski" na ramionach i otworzyć ramiona. Po pierwsze, można to uznać za hołd dla pierwotnych intencji Sargenta. A po drugie, Julia Roberts ma bardzo ładne i niezbyt szerokie ramiona, więc ten poziomy dekolt niesamowicie jej pasuje.

Ta czerwona sukienka to nie tylko sukienka, to historia sztuki, która ożyła. I oczywiście, nie jest to sukienka na każdy dzień.

A główną lekcją stylu Pretty Woman na każdy dzień i dla każdej kobiety jest Jeans

. Luźna biała koszulka. Luźna, "męska" marynarka. Wszystko.

To absolutnie genialne połączenie, uniwersalne, pasujące do wielu sytuacji i bardziej ponadczasowe niż mała czarna sukienka. Te trzy elementy doskonale się równoważą. Kurtka "podciąga" jeansy do góry, sprawiając, że wygląd z luźnego "casual" staje się luźnym miejskim szykiem. Z kolei dżinsy wyciszyły oficjalny patos marynarki. A prosty biały t-shirt utrzymuje to wszystko w granicach neutralności; nie dodaje ani zalotności, którą dodałaby otwarta góra, ani jeszcze większej oficjalności, którą dodałaby surowa koszula. Możesz zestawić ją z butami na wąskim obcasie, dodać małą torebkę i biżuterię i wyruszyć na modowe wydarzenie. Możesz założyć trampki, wziąć plecak - i iść na spacer lub wycieczkę.


Ten strój nie ma wieku - od 18 do 80 i więcej lat, odpowiedni dla każdego.

Nie ma też szczególnych wymagań dotyczących ciała. Wystarczy, że dobierzesz długość marynarki i dobry model jeansów - a to połączenie będzie Ci schlebiać jak rzadko które! A jeśli chcesz ukryć mały brzuszek - zamiast białej koszuli, wybierz ciemniejszą i noś ją na zewnątrz.

Kostiumolog nie przypadkowo ubrał Julię Roberts w ostatniej scenie. W tej scenie jej bohaterka deklaruje, że zdecydowała się pójść na studia i rozpocząć nowe życie. Aby to podkreślić, piękność ubrana jest tak, jak ubierają się eleganckie dziewczyny. Oczywiście, nie przeszkadzało jej to w byciu ładną dziewczyną.

Trzydzieści lat minęło, a ten klasyczny zestaw nie stracił na aktualności i nadal pozostaje podstawowym i ulubionym stylem każdej piękności, która jest również inteligentną dziewczyną. Ty też możesz spróbować!

 

Warto przeczytać